Prawdopodobnie nie masz zainstalowanej wtyczki Adobe Flash player. Doinstaluj ją, by w pełni korzystac z serwisu

Problemy ze spaniem, z zasypianiem, problem ze snem

Strona główna Porady eksperta porady experta

Porady eksperta

Znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania

Uwaga: serwis ma charakter edukacyjny, a nie konsultacyjny. Nie zastępuje wizyty u lekarza. Informacje i materiały zawarte w serwisie nie mogą służyć do samodzielnego ustalania/weryfikowania rozpoznania, ani decydowania o czasie i rodzaju podejmowanego leczenia.

rozwińJestem 32 latkiem i od kilku miesięcy...

Jestem 32 latkiem i od kilku miesięcy...

Dzień dobry

Jestem 32 latkiem i od kilku miesięcy mam duże problemy ze snem.

Sytuacja powtarza się co wieczór. Chodzę spać późno, bo około godziny pierwszej w nocy. Tak robię, od kiedy zacząłem pracę, ale od kilku miesięcy nie zasypiam nawet przez kolejne dwie godziny. Więc chcąc zmęczyć wzrok, otwieram ponownie komputer i pracuję do momentu, aż poczuję się senny. Próbuję zasnąć, ale najczęściej nie mogę. Zasypiam o 3 lub 4, a do pracy mam na 9. Chodzę ledwo żywy i boję się, że mogę tego nie wytrzymać.

Co robić?

Z góry dziękuję za pomoc.


Witam.

Sytuacja, którą Pan opisuje, jest poważna. Radzę już w najbliższym czasie umówić się do lekarza.

Pierwsze wnioski, które się nasuwają, to zaburzenia snu związane z nadmiarem pracy? Nadużywaniem komputera? Trudno postawić diagnozę po paru zdaniach, ale powyższe wydają się wysoce prawdopodobne. Kiedy był Pan ostatnio na urlopie?

Ważne: proszę nie pracować na komputerze na kilka godzin przed snem, wiem, że to trudne, ale może w tym tkwić główna przyczyna. Dobra książka ułatwia zasypianie, komputer, telewizor zbytnio rozbudzają nasze zmysły przed snem i utrudniają go. Oczywiście nie od razu, ale stopniowo proszę chodzić spać wcześniej niż o 1 w nocy. Proszę stosować się do skali impulsów Bootzina.

Jednak radzę udać się w pierwszych krokach do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i powodzenia.

rozwińJestem w 29 tygodniu ciąży

Jestem w 29 tygodniu ciąży

Dzień dobry

Mam 29 lat i jestem aktualnie w 29 tygodniu ciąży. Od około miesiąca zauważyłam, że nie mogę zasnąć w nocy, a przed snem czuję bóle łydek i dopiero gdy nimi poruszam, przynosi to ulgę. Czy to typowe dla ciąży skurcze łydek? Jak sobie z tym radzić?

Emilka


Witam

W ciąży problemy z zasypianiem nie należą do rzadkości.

Objawy ze strony nóg nie są jednak jednoznaczne. Mogą być wynikiem skurczów łydek jako objaw zaburzeń elektrolitowych, ale również tak może rozpoczynać się zespół niespokojnych nóg.

Proponuję zgłosić problem lekarzowi prowadzącemu, który wykona badania laboratoryjne z krwi, aby wykluczyć niedobory magnezu, potasu. Może zlecić badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych. Jeśli objawy nie ustąpią proszę zgłosić się do lekarza zajmującego się zaburzeniami snu.

Pozdrawiam.

rozwińMam 22 lata i od dwóch tygodni mam problemy z zaśnięciem.

Mam 22 lata i od dwóch tygodni mam problemy z zaśnięciem.

Dzień dobry.

Mam 22 lata i od dwóch tygodni mam problemy z zaśnięciem.

Ostatnio miałam dużo pracy oraz egzaminy. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której nawet przy bardzo dużym zmęczeniu nie mogę zasnąć i kilka godzin leżę w łóżku.

Co robić?

Ania


Witam

Stres jest często przyczyną zgłaszanych przez Panią dolegliwości.

Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który dokładniej rozezna sprawę oraz być może włączy pomocne leczenie.

Proszę jednak nie leżeć godzinami w łóżku czekając na sen. Niewłaściwe jest również oglądanie telewizji czy praca na komputerze, najlepiej działa czytanie książki.

Polecam również zapoznanie się z zasadami higieny snu i skalę impulsów Bootzina.

Pozdrawiam.

rozwińMam 50 lat i od dłużeszgo czasu...

Mam 50 lat i od dłużeszgo czasu...

Witam.  Pilnie potrzebuję porady.

Mam 50 lat i od dłuższego czasu (od około 20roku życia) cierpię na bezsenność. Początkowo nie mogłam zasnąć i leżałam w łóżku kilka godzin czekając na sen. W weekendy nadrabiałam nieprzespane noce w tygodniu. Obecnie sprawa ma się gorzej. Zasypiam po wielu godzinach, a na dodatek budzę się kilka razy w nocy zlana potem. Następnego dnia ledwo żyję. Proszę o pilną odpowiedź, co robić?


Witam serdecznie.

Ponieważ problem jest długotrwały, nie obędzie się bez wizyty lekarskiej.

Jednak z Pani listu wynika, że przyczyną problemów może być zła higiena snu. Proszę zapoznać się z techniką impulsów Bootzina dotyczącą właściwych zachowań związanych ze snem. Nie należy leżeć w łóżku czekając na sen, jeśli po 15 minutach sen nie przychodzi, proszę wstać, poczytać książkę ( nie w łóżku) lub wziąć kąpiel. Jak poczuje się Pani senna, proszę ponownie wrócić do łóżka. Nie należy odsypiać nocy pozostając następnego dnia dłużej w łóżku, takie zachowania utrwalają zaburzenia snu.

Ze względu na nowe dolegliwości: „nocne poty”, proponuję wizytę kontrolną u ginekologa.

Z problemem bezsenności proszę skontaktować się z psychiatrą. Zmiana nawyków związanych z zasypianiem może rozwiązać Pani problemy. Powodzenia.

rozwińMam bardzo nieprzyjemne sny

Mam bardzo nieprzyjemne sny

Witam

Szukam porady, ponieważ od kilku miesięcy śpię niespokojnie i mam bardzo nieprzyjemne, a nawet przerażające sny. Moja dziewczyna mówi, że czasem krzyczę i kopię przez sen, co przeszkadza Jej spać. Zauważyłem, że chodzę niewyspany i podenerwowany.

Co robić?

Mariusz


{jcomments on}

Witam

Opisywane objawy sugerują, iż może cierpieć Pan na koszmary nocne.

Nieprzyjemne sny i związane z nimi nieprawidłowe zachowania podczas snu najczęściej są wynikiem stresu, czy ciężkich przeżyć.

Ponieważ objawy trwają długo, radzę zgłosić się do psychiatry, który będzie mógł pomóc rozwiązać uciążliwy problem.

rozwińMój synek moczy się podczas snu

Mój synek moczy się podczas snu

Witam

Jestem mamą 7 letniego chłopca. Od kilku tygodni mój synek moczy się podczas snu, zauważyłam również, że jest bardziej nerwowy. Nie mogą się doszukać przyczyny, czy powinnam udać się z nim do psychologa czy też psychiatry?

Z góry dziękuję za odpowiedź .

Mama


Witam

Uważam, że w pierwszej kolejności powinna się Pani udać do pediatry, który zleci badanie moczu , aby wykluczyć infekcję oraz inne stosowne badania w celu zdiagnozowania przyczyny. Nie wykluczone, że będzie konieczna konsultacja psychologa, ale proszę zastosować się zaleceń pediatry.

Powodzenia.

rozwińMoje problemy ze snem rozpoczęły się cztery lata temu

Moje problemy ze snem rozpoczęły się cztery lata temu

Mam 55 lat. Moje problemy ze snem rozpoczęły się cztery lata temu. Bywały okresy, że nie spałam prawie tydzień. Wstawałam w nocy i oglądałam telewizję , a nad ranem kładłam się spać.  Zaczęłam mieć problemy psychiczne ze sobą. Po rozmowie z lekarzem rodzinnym od razu otrzymałam lek nasenny , który oczywiście pomógł , ale do dzisiaj muszę go stosować. Jestem już tym zmęczona i jak podejrzewam- uzależniona, co robić?

Maria .


Witam. Jak najszybciej powinna Pani zgłosić się do specjalisty z zakresu psychiatrii, zajmującego się zaburzeniami snu. Sytuacja jest  poważna i powinna być jak najszybciej wyjaśniona. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

rozwińNasilające się problemy ze snem

Nasilające się problemy ze snem

Witam

Mam 54 lata i od dzieciństwa mam problemy ze snem, ale ostatnia się one nasiliły.

W dzieciństwie mama zawsze usypiała mnie godzinami. Teraz, jak tylko są stresujące momenty w moim życiu, nie mogę zasnąć. Chodzę spać o różnych porach, 20-24, ale prawie nigdy nie zasypiam w ciągu godziny, leżę więc i męczę się, czekając na sen. Wstaję o różnych porach (7-10), gdyż już nie pracuję. W efekcie źle przespanej nocy muszę zdrzemnąć się w ciągu dnia. Wieczorem wszyscy śpią, a ja męczę się nie mogąc zasnąć.

Proszę o radę, co robić?


Ponieważ problem trwa od dłuższego czasu wskazana jest konsultacja w poradni zaburzeń snu.

Jednakże z Pani listu wynika, że udaje się Pani do snu o różnych porach, podobnie jest ze wstawaniem.

W ciągu dnia odsypia Pani źle przespaną noc, nie jest to dobre rozwiązanie. Nieprawidłowe nawyki związane ze snem mogą pogłębiać problem bezsenności, a nawet ją wywoływać. Proszę zapoznać się ze Skalą impulsów Bootzina i zasadami higieny snu, a następnie wdrożyć je w życie. Łatwiej to będzie wykonać pod kontrolą specjalisty, który pogłębi również diagnostykę bezsenności.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

rozwińOd 2 miesięcy mam problemy ze snem

Od 2 miesięcy mam problemy ze snem

Witam

Mam 29 lat i mam na imię Bartek.

Od 2 miesięcy mam problemy ze snem , nie mogę zasnąć , ale również kilka razy wybudzam się ze snu.

Od tego czasu czuję też zawroty głowy, schudłem kilka kilogramów, a jak się zdenerwuję,  drżą mi ręce.

Zauważyłem też, że więcej się pocę i jestem nerwowy.

Czy to może być jakaś choroba? Gdzie się udać po poradę?


Witam

Jest Pan młodym człowiekiem i niewiele pisze Pan o swoim życiu. Trudno mi wywnioskować jakie są Pana nawyki związane ze snem.

Objawy, które Pan opisuje,  mogą być wynikiem np. choroby tarczycy, a bliżej jej nadczynności.

Ze względu na objawy w postaci spadku wagi, drżenia dłoni, proponuję od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci  podstawowe badania, w tym hormon w kierunku choroby tarczycy :TSH.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

rozwińOstatnio jestem ciągle zmęczony i senny

Ostatnio jestem ciągle zmęczony i senny

Witam mam na imię Janusz , mam 48 lat i ostatnio jestem ciągle zmęczony i senny. Zdarzyło się nawet, że zasnąłem za kierownicą stojąc w korku, a poprzedniej nocy spałem całkiem dobrze. Żona martwi się, że spowoduję wypadek samochodowy i wysyła mnie do lekarza. Gdzie powinienem się udać?


Witam Panie Januszu

Objawy są rzeczywiście niepokojące i nasuwają mi się podstawowe pytania: czy nie przytył Pan ostatnio i czy nie chrapie Pan w nocy( pytanie do żony)?

Jeśli tak to proszę udać się w pierwszej kolejności do laryngologa, który sprawdzi stan dróg oddechowych.

Jeśli powyższe objawy nie występują proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania krwi, EKG… i ewentualnie skieruje do specjalisty zaburzeń snu.

Pozdrawiam

rozwińOstatnio źle sypiam i miewam przykre sny.

Ostatnio źle sypiam i miewam przykre sny.

Witam. Ostatnio źle sypiam i miewam przykre  sny.

Jestem tym już zmęczony i zastanawiam się, gdzie szukać pomocy?Dzień dobry.

Zaburzenia snu są dość częstą okresową przypadłością człowieka.

Najczęściej wiążą się ze zmianą stylu życia, zwiększonym stresem związanym z życiem rodzinnym czy zawodowym.

Mam za mało informacji, aby móc nakierować na odpowiedni trop.

Proponuję w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu będzie mógł odpowiednio pokierować dalszym leczeniem.

Do czasu wizyty polecam zapoznać się ze skalę impulsów Bootzina i stosować się do tamtejszych reguł .

Pozdrawiam.

rozwińProblem ze snem pozbawiły mnie radości życia

Problem ze snem pozbawiły mnie radości życia

Witam

Mam 54 lata i od około roku jestem ciągle niewyspana, zmęczona. Problem ze snem pozbawiły mnie radości życia. Chodzę spać około godziny 22 i zasypiam zwykle bez problemów. Niestety w nocy budzę się kilkukrotnie i najczęściej nie mogę zasnąć. W sobotę spędzam dzień w łóżku. Często nie mam siły zrobić podstawowych rzeczy jak zakupy czy nawet sprzątanie. Znajomi mówią, że się zmieniłam i nie jestem tą samą kobietą, co przed rokiem.


Witam serdeczne.

Wydaje się, że może cierpieć Pani na depresję, której towarzyszy częste budzenie się nad ranem, obniżony nastrój. Niechęć do wykonywania podstawowych czynności też wskazuje na to zaburzenie. Dolegliwości występują od roku- czy wówczas nie wydarzyło się coś przykrego w Pani życiu? Niezwykle ważne jest leczenie przyczyny bezsenności. W Pani przypadku zalecam konsultację u psychiatry i ewentualną diagnostykę w kierunku depresji. Bardzo proszę nie odkładać wizyty na później. Właściwe leczenie sprawi, że życie znów będzie piękne.

Pozdrawiam

rozwińProblemy z zasypianiem

Problemy z zasypianiem

Dzień dobry

Mam 40 lat i od około 2 lat mam problemy z zasypianiem.

Przed zaśnięciem, po położeniu do łóżka, odczuwam bóle łydek. Przyjmuję magnez, ale to nie pomaga. Czasami w nocy budzę się, bo czuję ból nóg. Mąż mówi, że często kopię przez sen.

Po przebudzeniu jestem niewyspana, zmęczona.

Proszę o wskazówki, gdzie udać się po pomoc.

Dzień dobry

Mam 40 lat i od około 2 lat mam problemy z zasypianiem.

Przed zaśnięciem, po położeniu do łóżka, odczuwam bóle łydek. Przyjmuję magnez, ale to nie pomaga. Czasami w nocy budzę się, bo czuję ból nóg. Mąż mówi, że często kopię przez sen.

Po przebudzeniu jestem niewyspana, zmęczona.

Proszę o wskazówki, gdzie udać się po pomoc.

Dzień dobry

Mam 40 lat i od około 2 lat mam problemy z zasypianiem.

Przed zaśnięciem, po położeniu do łóżka, odczuwam bóle łydek. Przyjmuję magnez, ale to nie pomaga. Czasami w nocy budzę się, bo czuję ból nóg. Mąż mówi, że często kopię przez sen.

Po przebudzeniu jestem niewyspana, zmęczona.

Proszę o wskazówki, gdzie udać się po pomoc.


Witam.

Diagnoza nasuwa się w związku z charakterystycznymi bólami i ruchami kończyn. Istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi Pani na zaburzenie zwane zespołem niespokojnych nóg. Często jest to zaburzenie dziedziczne-czy w rodzinie nikt nie zgłaszał podobnych objawów?

Objawia się bólami, mrowieniem podudzi- ulgę przynosi szybkie poruszanie kończynami. Dolegliwości te zwykle występują w parze z problemami ze snem. W leczeniu dolegliwości pomagają preparaty żelaza. W pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badania u internisty, a następnie powinna Pani udać się do psychiatry, który zajmuje się tym schorzeniem lub do neurologa.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

{jcomments on}

rozwińPrzyczyny problemów

Przyczyny problemów

Witam

Mam pytanie, co do przyczyn moich problemów ze snem.

Jestem osobą zdrowo się odżywiającą, uprawiającą sporty i mającą ustabilizowane życie zawodowe i rodzinne( żonę i dorosłe dzieci). Od kilku miesięcy miewam problemy z zasypianiem. Nie wiem, z czego to wynika, być może za długo oglądam telewizję? -do godziny 24, później od razu idę spać. Dotychczas nie miałem tego typu problemów. Wstaję około 7 rano, jadę do pracy ( prowadzę własną firmę), pracuję do 18 lub 19, a następnie udaję się na siłownię lub gram w tenisa. Wracam do domu około 20-21. Następnie oglądam telewizję, czytam gazety. Do łóżka idę, jak już wspomniałem, około godziny 24.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.


Witam

Z Pana krótkiego opisu dnia wnioskuję, że rzeczywiście uprawiając codziennie sporty, prowadzi Pan zdrowy tryb życia. Jednakże muszę Pana poinformować, że to właśnie może być przyczyną problemów z zasypianiem. Duży wysiłek fizyczny wieczorem, a jeszcze połączony z współzawodnictwem ( mecze), pobudza organizm do wydzielania hormonów stresu, w tym adrenaliny.

Pana organizm, będący pod wpływem tych substancji, jest pobudzony i może mieć problem z zaśnięciem.

Oglądanie telewizji przed udaniem się na spoczynek może pogłębić ten problem.

Proponuję uprawiać sport najpóźniej do godziny 16 oraz zapoznać się z zasadami higieny snu, wdrożyć je w życie, a jeśli to nie pomoże, zgłosić się do psychiatry zajmującego się bezsennością.

Powodzenia.

rozwińPytanie dotyczące mojego męża

Pytanie dotyczące mojego męża

Dzień dobry

Mam pytanie dotyczące mojego męża.

Mąż ma 55 lat i jest nieco przy kości. Od kilku lat podczas snu bardzo głośno chrapie, w wyniku czego ja musiałam zmienić łóżko, bo razem jest to niemożliwe. W ciągu nocy wybudza się kilka razy i znów zasypia. W sumie śpi długo, ale ciągle jest zmęczony. Gdzie udać się po pomoc?


Witam serdecznie.

Czuję trochę niedosyt informacji, gdyż nie podała Pani, czy mąż cierpi na jakieś dodatkowe choroby?

Z pewnością należy udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badanie laboratoryjne oraz zalecam konsultację laryngologiczną.

Podane przez Panią objawy sugerują, iż mąż może cierpieć na obturacyjny bezdech senny.

Do czasu konsultacji proszę zalecić mężowi nie sypianie na wznak, unikanie środków nasennych i używek. Powodzenia.

rozwińŚwiadome sny

Świadome sny

Witam

Mam 29 lat i często zdarzają mi się świadome sny. Lubię ich doświadczać, bo mam podczas nich ciekawe wrażenia. Ale zdarza się, że nie jestem w stanie odróżnić snu od rzeczywistości i czasem muszę się obudzić, żeby to sprawdzić.

Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby we śnie odróżnić sen od rzeczywistości?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Witam

Istnieje kilka sposobów na odróżnienie snu od rzeczywistości za pomocą tak zwanych „testów na rzeczywistość”.

Najprościej jest podczas snu złapać się za nos, a jeśli okaże się, że i tak nie ma problemu z oddychaniem, oznacza to sen. Podobny test stanowi oglądanie własnych dłoni, we śnie mają one często nieprawidłową budowę i rozmywają się .

Powodzenia.

rozwińSypiam na siłę około 4 godziny na dobę.

Sypiam na siłę około 4 godziny na dobę.

Od dłuższego czasu mam problemy ze snem , które w ostatnim czasie się nasilają. Sypiam na siłę około 4 godziny na dobę. Bardzo często się denerwuję i mała rzecz potrafi wyprowadzić mnie z równowagi. Miewam zmienne nastroje, ale najczęściej  popadam w depresję. Często jestem rozdrażniona i wybucham , co irytuje moich najbliższych, a po nawet niewielkich przeżyciach wszystko rozpamiętuję i nie mogę spać.  Zastanawiam się, czy to nie nerwica i co mogę zrobić, aby nareszcie się wyspać?


Z Pani opisu wynika, że ma Pani osobowość, która sprzyja występowaniu zaburzeń snu.

Zapewne wizyta u psychiatry jest niezbędna, ale psychoterapeuta w Pani przypadku będzie bardzo pomocny. Psychoterapia  pomoże Pani nauczyć się panowania  nad emocjami i wzmocni dobre strony.

Dopóki nie zgłosi się Pani do specjalisty, proszę korzystać z zasad dotyczących snu ujętych w Skali impulsów Bootzina.

Życzę powodzenia.

rozwińZasypiam bez kłopotu, ale budzę się kilkakrotnie w nocy

Zasypiam bez kłopotu, ale budzę się kilkakrotnie w nocy

Witam

Mam 49 lat i od kilku miesięcy męczę się, gdyż mam problemy ze snem.

Prawdopodobnie moje problemy są wynikiem stresu, ponieważ od roku nie mogę znaleźć pracy.

Zasypiam bez kłopotu, ale budzę się kilkakrotnie w nocy . W ciągu dnia jestem tak zmęczona, że marzę o spaniu. Próbuję ratować się kawą i różnymi ziołami, ale to już nie działa. Bardzo proszę o wskazówki, co mam robić.

Janina


Witam Serdecznie

Z krótkich informacji wnioskuję, iż problemy ze snem  mogą być wynikiem Pani gorszego samopoczucia związanego z utratą pracy. Proponuję w pierwszej kolejności stosować zasady” higieny snu” , które w skrócie polegają na chodzeniu spać o stałej porze , nie oglądaniu telewizji przed snem i nie robieniu sobie drzemek w ciągu dnia. Jeśli pomimo stosowania się do powyższych zasad jakość snu nie poprawi się,  proszę zgłosić się do psychiatry. Nic nie napisała Pani o swoim nastroju, jeśli czuje się Pani przygnębiona, proszę nie zwlekać z wizytą.


Mapa strony       Facebook       Nasza klasa       Google +